Polazeći od temeljnih kriterija određenih u direktivama, tijela državne uprave koja su nadležna za imenovanje tijela za ocjenu sukladnosti razrađuju i utvrđuju postupak prema kojima tijela u postupku imenovanja moraju biti prethodno ocijenjena tako da ti kriteriji i postupci obuhvaćaju ocjenu:
- Tehničke osposobljenosti
- Osposobljenosti za provedbu traženih postupaka ocjene sukladnosti
- Dokazivanja potrebne razine nezavisnosti, nepristranosti i integriteta
- Osiguranja dostatnog osoblja i opreme
- Dokazivanja tehničke kompetentnost u odnosu na proizvode koji se ocjenjuju, u odnosu na dotičnu tehnologiju proizvodnje
- Dokazivanja i održavanja potrebne razine povjerljivosti
- Prihvaćanja obveze provedbe redovnog nadzora osposobljenosti i resursa
- Spremnosti na suradnju s nadležnim tijelima za nadzor nad tržištem
- Spremnosti na sudjelovanje u europskoj i nacionalnoj normizaciji
- Osiguranja od odgovornosti
Ocjenjivanje sukladnosti u reguliranom području u Republici Hrvatskoj
Preuzimanje i primjena EU direktiva Novog pristupa temelji se na Zakonu o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti (NN 20/2010). U Poglavlju V ovog Zakona (Članci 15 do 18) određeni su zahtjevi kompetentnosti za tijela za ocjenjivanje sukladnosti u svrhu ovlašćivanja/prijavljivanja za provedbu postupaka ocjenjivanja sukladnosti prema pravilnicima donesenima na temelju navedenog Zakona.
Citat iz Članka 17. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti:
(1) Tijelo za ocjenjivanje sukladnosti može obavljati poslove ocjenjivanja sukladnosti, koji su propisani propisima iz članka 1. stavka 1. ovoga Zakona, samo na temelju rješenja o ovlaštenju koje donosi čelnik nadležnoga središnjeg tijela državne uprave koji je donio propis.
(2) Kada tijelo za ocjenjivanje sukladnosti dokaže svoju sukladnost sa zahtjevima utvrđenim u hrvatskim normama kojima su usvojene odgovarajuće usklađene europske norme, za njega se mora pretpostaviti da zadovoljava zahtjeve iz članka 15. stavka 1. i članka 16. ovoga Zakona. Potvrda o akreditaciji koju dodjeljuje nacionalno akreditacijsko tijelo smatra se dokazom sukladnosti tijela za ocjenjivanje sukladnosti sa zahtjevima utvrđenim u hrvatskim normama kojima su usvojene odgovarajuće europske norme.
Hrvatska akreditacijska agencija provodi akreditaciju tijela za ocjenjivanje sukladnosti temeljem:
- Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti (NN 20/2010)
- Zakona o akreditaciji (NN 158/03, NN 75/09)
- Podzakonskih propisa donesenih na temelju Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti i drugih sektorskih zakona koji uređuju područja telekomunikacija, graditeljstva, željezničkog prometa, žičara, sigurnosti hrane, zaštite zraka, zaštite okoliša, zaštite od buke, veterinarske djelatnosti, zbrinjavanja otpada i drugo
- Ugovora o provedbi postupaka ocjenjivanja osposobljenosti tijela za ocjenjivanje sukladnosti, potpisanih s tijelima državne uprave zaduženih za provedbu tehničkih propisa
HAA u postupku akreditacije u svrhu ovlašćivanja koristi pravila izrađena na temelju relevantnih dokumenata Europske organizacije za akreditaciju (EA) i Europske komisije – Uprave za industriju i poduzetništvo, kao i dokumente akreditacijskih tijela država članica Europske unije.